Dalmatin

17. června 2007 v 12:09 |  :::Psi:::
POUŽITÍ: Doprovodný pes, rodinný pes, vhodný k výcviku pro různé účely.
KLASIFIKACE F.C.I. :
Skupina 6 - Honiči a barváři
Sekce 3 - Příbuzná plemena
Bez zkoušek z výkonu
Dalmatin - Agir ze Zahrad času - CHS Vetřelec (hrál Artuše ve filmu Artuš, Merlin a prchlíci)CELKOVÉ VZEZŘENÍ: Dalmatin je dobře vyvážený, nápadně tečkovaný, silný, svalnatý a aktivní pes. Symetrický ve svých tvarech, bez hrubosti a těžkopádnosti a jako bývalý "kočárový pes" schopný velké vytrvalosti a značné rychlosti.
DŮLEŽITÉ PROPORCE:
DÉLKA TĚLA:
Výška v kohoutku = 10 : 9
DÉLKA LEBKY:
Délka čenichu = 1 : 1
POVAHA / TEMPERAMENT: Vstřícný a přátelský, ne plachý nebo váhavý, bez nervozity a agresivity.
HLAVA: Správné délky.
LEBEČNÍ PARTIE: Lebka plochá, poměrně široká mezi ušima, spánková část dobře utvářená. Mírná čelní rýha. Zcela bez vrásek. Stop mírně zdůrazněný.
LÍCNÍ PARTIE: Nosní houba u černě tečkovaných vždy černá, u hnědě tečkovaných vždy hnědá. Čenich dlouhý, silný, nikdy špičatý. Hřbet nosu rovný a rovnoběžný s horním obrysem lebky. Pysky souměrné, těsně přiléhající k čelisti, ne převislé. Úplná pigmentace pysků je žádoucí.
ČELISTI / ZUBY: Čelisti silné s dokonalým a pravidelným nůžkovým skusem, tj. řezáky horní překrývají řezáky dolní a jsou vsazeny kolmo v čelisti. Žádoucí je kompletní soubor 42 zubů /ve shodě se zubním vzorcem/. Zuby mají správné proporce a jsou bílé.
OČI: Posazené mírně od sebe, střední velikosti, kulaté, bystré a jiskrné, s inteligentním a pozorným výrazem. Barva je tmavohnědá u černě tečkovaných, světle hnědá až jantarová u hnědě tečkovaných. Oční okruží plně černé u černě tečkovaných, plně hnědé u hnědě tečkovaných.
UŠI: Nasazené spíše vysoko, střední velikosti, poměrně široké v nasazení. Nesené těsně u hlavy, pozvolna se zužující v zakulacenou špičku. Jemné struktury, dobře zbarvené, preferují se tečkované.
ŠÍJE: Mírně dlouhá, pěkně klenutá, zužující se k hlavě, bez laloku.
TĚLO:
KOHOUTEK: Dobře vyjádřený.
HŘBET: Silný, rovný.
BEDRA: Souměrná, osvalená a mírně klenutá.
ZÁĎ: Velmi mírně skloněná.
HRUDNÍK: Nepříliš široký, ale hluboký a prostorný. Hloubka má sahat k loktům. Předhrudí dobře viditelné z profilu. Žebra správných proporcí, dlouhá, pružná, nikdy plochá, sudovitá nebo špatně utvářená.
SLABINY: Úzké.
DOLNÍ LINIE: Břicho vtažené směrem k bedrům.
OCAS: Dosahuje přibližně k hleznu. Silný v nasazení, rovnoměrně se zužující ke špičce; prostý hrubosti. Nasazený ani příliš vysoko ani příliš nízko. V klidu nesený svisle s mírným ohnutím nahoru v poslední třetině délky. V pohybu je nesen výše, mírně nad horní linií, ale nikdy vzpřímený nebo stočený.
PŘEDNÍ KONČETINY: Dokonale rovné, se silnými okrouhlými kostmi až dolů k tlapkám.
RAMENA: Mírně šikmá, souměrná a osvalená.
LOKTY: Přiléhající těsně k tělu, ani vybočené ani vbočené.
ZÁPĚSTÍ: Silná, mírně pružná.
ZADNÍ KONČETINY: Zaoblené, osvalené, souměrné. Při pohledu zezadu jsou zadní končetiny kolmé a rovnoběžné.
KOLENA: Dobře úhlená.
STEHNA: Silná.
HLEZNA: Silná, dobře úhlená.
TLAPKY: Kulaté, pevné s dobře klenutými prsty /kočičí tlapky/. Polštářky kulaté, tuhé a elastické. Drápy černé nebo bílé u černě tečkovaných, hnědé nebo bílé u hnědě tečkovaných.
KROK / POHYB: Velká volnost pohybu. Pohyb pravidelný, plný síly, rytmický s dlouhým krokem a dobrým posunem vycházejícím ze zadních končetin; při pohledu zezadu se končetiny pohybují rovnoběžně, zadní sledují přední. Krátký krok a "pádlování" jsou chybné.
SRST: Krátká, tvrdá, hustá, hladká a lesklá.
ZBARVENÍ: Základní barva je čistě bílá. Černě tečkovaný ráz s černými, hnědě tečkovaný ráz s hnědými tečkami; tečky nesplývají, ale jsou kulaté, co možná nejlépe rozmístěné. Velikost 2 - 3 cm v průměru. Tečky na hlavě, ocasu a končetinách jsou menší než na těle.
VELIKOST A VÁHA: Velký význam má celková vyváženost.
VÝŠKA PSA V KOHOUTKU: 56 - 61 cm.
VÝŠKA FENY V KOHOUTKU: 54 - 59 cm
VÁHA PSA: přibližně 27 - 32 kg.
VÁHA FENY: přibližně 24 - 29 kg.
VADY: Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být považována za vadu; na zřetel má být brána v přímé úměrnosti k jejímu stupni. + tzv. bronzovitost /přechodně "bronzovité" zbarvení srsti u černě tečkovaných/.
VYLUČUJÍCÍ VADY:
-zjevný podkus nebo předkus
-ektropium, entropium; břízově bílé oči, oči různé barvy /heterochromie/, modré oči
-hluchota
-ohraničená plotna okolo očí nebo kdekoliv na těle
-trikolorní zbarvení /černé a hnědé tečky na tom samém psovi/
-citrónové nebo broskvové zbarvení
-velmi bojácná nebo agresivní povaha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama